Medycznie sprawdzony przez Jasona Poznera MD.,

Jason Pozner MD., specjalista chirurgii kosmetycznej, plastycznej i rekonstrukcyjnej, założyciel Sanctuary Plastic Surgery i współwłaściciel Sanctuary Medical Aesthetic Center w Boca Raton na Florydzie

Jednym z najnowszych trendów zdrowotnych jest kolagen. Trudno jest wyjść ze sklepu spożywczego nie widząc słoików z suplementami sproszkowanego kolagenu lub innych produktów pochodzących z kolagenu, które twierdzą, że mogą poprawić zdrowie skóry i stawów. Pomimo niedawnego wzrostu popularności jako suplementu diety, kolagen jest wciąż stosunkowo nowy i wielu z nas ma pytania dotyczące niedawnego wzrostu popularności produktów kolagenowych.

W tym artykule przejrzymy niektóre z badań medycznych i twierdzeń na temat kolagenu. Zapoznamy się z jego znaczeniem odżywczym oraz różnymi źródłami i formami kolagenu. Zbadamy również podstawy tego, jak nasz organizm produkuje naturalny kolagen i jakie pokarmy należy spożywać, aby utrzymać zdrową skórę. Zwrócimy również uwagę na sposoby stymulowania produkcji kolagenu. Jednym z nich jest nowa niechirurgiczna procedura kosmetyczna, której dobre rezultaty obserwuje wielu dermatologów.

Pod koniec tego artykułu powinieneś mieć lepsze zrozumienie tego nowego trendu zdrowotnego, jak również odpowiedzieć na pytania, czy potrzebuję suplementów kolagenowych i czy one działają?

Co to jest kolagen?

Słowo kolagen wywodzi się od greckiego słowa kola, które oznacza klej. Jest to zgodne z jego znaczeniem, ponieważ kolagen rzeczywiście jest jak klej, który utrzymuje wiele tkanek naszego ciała razem. Na przykład, kolageny są głównym składnikiem strukturalnym tkanki łącznej, które są związane razem, tworząc potrójną helisę znaną jako helisa kolagenowa. Występuje on głównie w tkance łącznej, takiej jak skóra, ścięgna, więzadła, kości, chrząstki.
Kolagen jest znany jako białko, które nadaje skórze elastyczność i utrzymuje stawy w zdrowiu. W rzeczywistości, kolagen znajduje się w kościach, mięśniach i krwi i stanowi trzy czwarte skóry i jedną trzecią białka w organizmie.

Z wiekiem kolagen ulega rozpadowi, co utrudnia organizmowi wytwarzanie nowego kolagenu. W rezultacie zaczynamy tracić kolagen, a nasza skóra traci elastyczność i wytrzymałość. Ta degradacja kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry.

Aby spróbować i zrównoważyć tę zmianę w naszych ciałach, wiele osób zacznie używać suplementów kolagenowych jako część ich reżimu anti-aging skóry. Te suplementy kolagenowe są w różnych formach, w tym proszku, tabletek, kremów i płynnego kolagenu.

Nasz organizm składa się z 16 różnych typów kolagenów. Najbardziej powszechne w organizmie człowieka są typu l, ll, i lll.

Kolagen typu l jest najbardziej powszechny i znajduje się w naszych kościach, więzadłach i ścięgnach. Typ I znajduje się również w skórze, gdzie pomaga utrzymać jej elastyczność i wytrzymałość.
Kolagen typu II znajduje się w chrząstce.
Typ III znajduje się w skórze, naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych i jest zawsze obecny z typem I.

Oto bliższe zestawienie trzech podstawowych form kolagenu i ich funkcji w Twoim organizmie:

Typ l – Występuje w całym organizmie z wyjątkiem tkanek chrzęstnych. Znajduje się w skórze, ścięgnach, narządach naczyniowych i jest głównym składnikiem kości. Ponad 90% kolagenu w Twoim organizmie to kolagen typu l.
Typ II – kolagen jest głównym składnikiem chrząstki, która amortyzuje Twoje stawy.
Typ III – kolagen znajduje się w ścianach tętnic, mięśniach, narządach – wszystkie one są wspierane przez ten rodzaj tkanki.

Sprawdziliśmy również, w jaki sposób nasz organizm wytwarza kolagen. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie białka składają się z maleńkich cząsteczek zwanych aminokwasami.

Kiedy spożywamy białko, nasz organizm rozbija je na poszczególne aminokwasy. Następnie wykorzystuje te aminokwasy do produkcji nowych białek. Aminokwasy zostały opisane jako elementy budulcowe, a nasz organizm składa je razem, tworząc kolagen. Najbardziej rozpowszechnione są trzy aminokwasy: glicyna, prolina i hydroksyprolina. Opisujemy je bardziej szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

Co kolagen robi dla Twojej twarzy?

Według badań, kolagen jest niezbędnym białkiem znajdującym się w naszej skórze, które może pomóc w zapewnieniu elastyczności i nawilżenia oraz wzmocnieniu skóry. Wraz z wiekiem, produkcja kolagenu spada. Zaczynasz tracić trochę tłuszczu pod skórą, a elastyczność Twojej skóry spada. To w połączeniu z suchością powoduje powstawanie drobnych linii i zmarszczek. Istnieją sposoby, aby poprawić produkcję kolagenu, gdy te zmiany w Twojej skórze zaczynają się pojawiać. Mogą one obejmować naturalną produkcję kolagenu przez nasz organizm, a także spożywanie peptydów kolagenowych znajdujących się w suplementach. Jak również dzisiejsze nowe, zaawansowane zabiegi kosmetyczne oparte na energii.

Dermatolodzy, którzy badali kolagen w proszku wyjaśniają, że kolagen w proszku jest wytwarzany z tkanki zwierzęcej, a konkretnie skóry i kości. Białko jest przetwarzane do postaci galaretowatej, która jest następnie hydrolizowana do peptydów, aby uczynić białko łatwiej przyswajalnym przez organizm. Istnieją pewne dowody na to, że peptydy kolagenowe mogą poprawić stan skóry poprzez zwiększenie nawilżenia i elastyczności, jednocześnie zmniejszając linie i głębokość zmarszczek.
Ogólnie rzecz biorąc, kolagen odgrywa istotną rolę w skórze twarzy.

Czy kolagen robi coś dla Twojej skóry?

Nasz naturalny kolagen utrzymuje naszą skórę w dobrym stanie. Kolagen aktywuje komórki skóry fibroblasty, które powodują powstawanie kolagenu i elastyny, białka, które nadaje naszej skórze elastyczność.
Przez wieki, chińskie panie spożywały takie rzeczy jak świńskie stopy, płetwy rekina w nadziei na wygładzenie pomarszczonej skóry i utrzymanie starzejących się stawów. Dopiero w latach 80-tych kolagen stał się znany w Stanach Zjednoczonych jako kosztowny wypełniacz do wstrzykiwania w celu wypełnienia ust i złagodzenia zmarszczek.

Ostatnio jadalny kolagen zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych, ponieważ firmy wymyśliły bardziej atrakcyjne metody jego spożywania.
Kolagen jest znany jako rusztowanie ciała, substancja, która utrzymuje ciało razem. Kolagen stanowi około 75% suchej masy skóry, nadając jej objętość, dzięki czemu skóra wygląda na pulchną i pozbawioną zmarszczek. Nasze ciała niszczą go szybciej niż jesteśmy w stanie go odbudować. Dane pokazują, że z wiekiem, w połowie lat 20-tych, zaczynamy tracić około 1% kolagenu rocznie, a w ciągu pierwszych pięciu lat po menopauzie tracimy do 30%.

Wybierając kolagen, który będzie najlepszy dla Twojej skóry, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, rozważ znalezienie takiego, który ma zróżnicowany profil aminokwasowy, im więcej aminokwasów, tym lepiej. Po drugie, mimo że kolagen może pochodzić z wielu różnych źródeł, najsilniejszy i najbardziej skuteczny jest kolagen wołowy. Dowiedzieliśmy się również, że kiedy kolagen jest hydrolizowany, oznacza to, że aminokwasy w nim zawarte zostały rozbite, więc są łatwiejsze do wchłonięcia przez organizm. Trzecim i ostatnim zaleceniem jest, aby pomyśleć o znalezieniu suplementu, który zawiera typy l i lll, ponieważ są one uważane za najsilniejsze i najlepsze dla skóry.

Czy suplementy kolagenowe są bezpieczne?

Suplementy kolagenowe znajdują się w skórze, ścięgnach lub innych tkankach łącznych krów, świń, kurczaków lub ryb. Kolagen, który twierdzi, że jest wegański to genetycznie modyfikowane bakterie drożdżowe, jednak obecnie nie ma wystarczających dowodów, aby określić, czy ma on takie same korzyści jak kolagen pochodzenia zwierzęcego.
Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów diety, Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie sprawdza, czy suplementy kolagenowe zawierają to, co podają, ani nie określa, czy mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, bakteriami lub innymi pestycydami, zanim zostaną sprzedane.
To powiedziawszy, krótkoterminowe badania, które przejrzeliśmy nie wykazały żadnych poważnych lub szkodliwych skutków przyjmowania suplementów kolagenowych.

Jakie są mity na temat suplementów kolagenowych?

Jednym z najczęstszych mitów jest ten dotyczący zawierających kolagen kremów do ciała, balsamów, maści leczniczych i kremów nawilżających, które twierdzą, że zwiększają poziom kolagenu. Jednak samo stosowanie kremu z kolagenem w celu zwiększenia elastyczności skóry jest bardziej skomplikowane niż to. W rzeczywistości, obecnie nie ma żadnych rzeczywistych dowodów naukowych potwierdzających, że samo stosowanie miejscowe kolagenu może zwiększyć produkcję kolagenu.
Mit: Suplementy kolagenowe spalają tłuszcz

Istnieją suplementy diety, które twierdzą, że kolagen ma moc spalania tłuszczu. To powiedziawszy, dziś nie ma żadnych udowodnionych badań naukowych, które wskazywałyby, że jest to prawda.
Mit: Suplementy kolagenowe mogą pomóc Ci lepiej spać

Niektóre suplementy snu na rynku twierdzą, że kolagen może pomóc Ci uzyskać lepszy sen. To z powodu zawartości glicyny w kolagenie, który może być doskonałym stymulatorem snu. Ponownie w tym przypadku również nie ma naukowo poparte dowody na to twierdzenie, które wskazuje, że kolagen zawiera wystarczająco dużo glicyny, aby wpływać na sen.

Podsumowując, suplementy kolagenowe okazały się zapewnić pewne uzasadnione korzyści, które obejmują promowanie skóry, włosów, mięśni i zdrowia stawów. Chociaż kupujący uważaj, nie wszystkie roszczenia dotyczące kolagenu są poparte badaniami, więc wybierz mądrze, zanim zdecydujesz się na zakup.

O której godzinie powinienem przyjmować kolagen?

To, czy przyjmować suplementy kolagenowe rano czy w nocy, zależy wyłącznie od danej osoby. Najlepsza pora przyjmowania suplementów kolagenowych zależy od tego, dlaczego w ogóle je przyjmujesz. Jeśli miałeś problemy z witaminami w przeszłości, istnieją pewne dowody, które mówią, że najlepiej jest przyjmować kolagen z samego rana.

Dowiedzieliśmy się również, że mieszanie ich w smoothie lub filiżance kawy z cukrem jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do rozpadu kolagenu. Podsumowując, potrzeba więcej badań opartych na dowodach na temat tego, czy kolagen może pomóc w zasypianiu.

Sposoby na stymulację produkcji kolagenu

Jednym z przykładów, które będą stymulować produkcję kolagenu jest kwas retinowy. Retinol jest powiedziane, aby zwiększyć syntezę kolagenu w skórze, zgodnie z marca 2016 medycznie recenzja badania opublikowane w “Journal of Cosmetic Dermatology”. To medycznie recenzowane badanie stwierdza, że alfa hydroksykwasy, takie jak kwas glikolowy, i peptydy, mogą stymulować produkcję kolagenu.
Podobnie jest z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest ważnym związkiem dla kolagenu w skórze, szczególnie w przypadku twarzy.

Inne to witamina C, żel aloesowy, żeń-szeń i inne przeciwutleniacze, które są kilka, które mają roszczenia, które mówią, że poprawiają zdrowie skóry.
Dowody wskazują, że równie ważne jest utrzymanie zdrowej diety. Dieta bogata w białko dostarczy Twojemu organizmowi aminokwasów niezbędnych do produkcji kolagenu. Uważa się, że spożywanie zróżnicowanej diety bogatej w pełnowartościowe produkty spożywcze, w tym owoce, warzywa, pełne ziarna, fasolę, chude mięso, owoce morza i orzechy zwiększa produkcję kolagenu.
Uważa się, że sen również zwiększa produkcję kolagenu, choć potrzebne są dalsze badania na ludziach. Badanie przeprowadzone na myszach, opublikowane w “Nature Cell Biology” w styczniu 2020 roku, wykazało, że utrzymywanie regularnego harmonogramu snu może wspomagać odnowę kolagenu. Według Narodowej Fundacji Snu, dorośli powinni otrzymywać od 7 do 9 godzin snu na noc.

Istnieje również wielu dermatologów, którzy są zwolennikami nowych procedur kosmetycznych, które stymulują produkcję kolagenu. Jedną z takich procedur jest SofwaveTM – klinicznie udowodniona, przełomowa procedura, która może zwiększyć tworzenie kolagenu i poprawić wygląd skóry.

Jaką rolę pełnią peptydy w skórze?

Peptydy kolagenowe, znane również jako hydrolizaty kolagenu, pełnią szereg funkcji. Na najbardziej podstawowym poziomie są one budulcem dla kolagenu i innych białek w organizmie. Dodatkowo, peptydy wiążą się z receptorami na fibroblastach produkujących kolagen, powodując, że produkują one więcej kolagenu. Co więcej, peptydy działają jako antyoksydanty, chroniąc istniejący w organizmie kolagen przed stresem oksydacyjnym, który w przeciwnym razie spowodowałby jego rozpad.
Peptydy, zwane również polipeptydami, naturalnie występują w skórze i są składnikami wielu produktów do pielęgnacji skóry. Peptydy to aminokwasy, które tworzą białka potrzebne skórze. Często opisuje się je jako krótkie łańcuchy aminokwasów, które pełnią funkcję budulca. Te bloki budulcowe składają się z trzech łańcuchów polipeptydowych, dlatego też dodanie peptydów może pomóc w pobudzeniu skóry do produkcji większej ilości kolagenu.

Według badań, które przejrzeliśmy, peptydy mogą pomóc zminimalizować zmarszczki i suchość skóry oraz spowolnić proces starzenia. Jeden z przykładów twierdzi, że kiedy peptydy są podawane skórze w postaci serum lub kremu nawilżającego, działają jak posłaniec. Uważa się, że peptydy pomagają stabilizować i transportować związki, które są niezbędne do syntezy kolagenu. W rezultacie, peptydy mogą pomóc w redukcji zmarszczek i linii mimicznych. Dodatkowe dowody wskazują, że peptydy to rozbite cząsteczki kolagenu, które są łatwiejsze do strawienia i wchłonięcia. Peptydy te dobrze rozpuszczają się w płynach, dzięki czemu można je pić.
Istnieją badania, które sprawdzają, czy hydrolizat kolagenu (CH), który składa się z określonych peptydów kolagenowych, może wspomagać biofizyczne cechy starzenia się skóry. W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, 69 kobiet w wieku od 35 do 55 lat zostało losowo przydzielonych do otrzymywania 2,5 g lub 5,0 g CH lub placebo raz dziennie przez osiem tygodni.
W ramach badania dokonano obiektywnych pomiarów elastyczności, nawilżenia i szorstkości skóry. Badanie wykazało, że po czterech tygodniach regularnego przyjmowania (t1), elastyczność skóry uległa znacznej poprawie w grupach przyjmujących hydrolizat kolagenu (CH) w porównaniu do placebo.

Peptydy mogą być nieprzewidywalne z powodu ich składu składającego się z 50 aminokwasów. Dodając, usuwając lub zastępując jeden z tych aminokwasów, można uzyskać nowy peptyd o innej funkcji, np. poprawiającej jakość skóry, zmniejszającej stan zapalny lub zatrzymującej wilgoć.

Chociaż istnieją setki peptydów, istnieją dwa, które mają wpływ na Twoją skórę. Są to tetrapeptydy i heksapeptydy, które mają właściwości fizyczne wpływające na ich działanie. Jednym z przykładów jest to, że heksapeptydy rozjaśniają, podczas gdy tetrapeptydy zwiększają elastyczność.
Dodatkowo, dowiedzieliśmy się, że peptydy sygnałowe wysyłają sygnały do skóry, nakazując jej zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Matrixyl-3000 i peptydy miedzi to dwa przykłady peptydów sygnałowych.
Podsumowując, przeprowadzone badania medyczne wskazują, że peptydy odgrywają istotną rolę w spowalnianiu procesu starzenia się skóry.

Ograniczenia i wady peptydów

Podczas gdy peptydy mogą być dobre dla skóry, mają one kilka wad.
Według badań dowiedzieliśmy się, że wybierając peptyd, należy pamiętać o tym, jakie peptydy dobrze współpracują z innymi składnikami. Na przykład, stosowanie peptydu z kwasem alfa-hydroksylowym (AHA) sprawi, że peptydy będą działać mniej efektywnie.
Inną wadą jest to, że peptydy mogą być bardzo drogie. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby być poinformowanym, że istnieje kilka różnych rodzajów peptydów i że niektóre z nich nie mają żadnego wpływu na skórę. Istnieje więcej badań potrzebnych do poparcia wszystkich tych twierdzeń.
Wreszcie, ponieważ badania wciąż rozwijają się w zakresie peptydów. Możesz rozważyć inne składniki AHA’s i retinol, które są obecnie bardziej naukowo popartymi składnikami przeciwstarzeniowymi.

Jak działają peptydy?

Peptydy mogą przenikać przez zewnętrzną warstwę skóry, więc zamiast siedzieć na wierzchu skóry, wnikają głębiej. Są one często nazywane posłańcami komórek, które wysyłają sygnały nakazujące komórkom produkcję kolagenu i elastyny.

W jednym z badań medycznych wykazano, że u kobiet, które spożywały napój zawierający peptyd kolagenowy regularnie przez 12 tygodni, nastąpiła poprawa nawilżenia skóry i znaczna redukcja głębokości zmarszczek w porównaniu z grupą kontrolną.

Istnieją również twierdzenia, że suplementy kolagenowe mają właściwości redukujące zmarszczki, ponieważ zwiększają naturalną produkcję kolagenu w Twoim organizmie. Jak również, że suplementy kolagenowe pomagają w zapobieganiu trądziku i innych chorób skóry. Ciągłe badania są potrzebne do poparcia tych twierdzeń.

Co kolagen robi dla Twoich stawów?

Jeśli chodzi o wsparcie stawów, kolagen, najobficiej występujące białko w Twoim organizmie, odgrywa istotną rolę. Badania wykazują, że kolagen stymuluje wzrost chrząstki. Z czasem chrząstka może ulec zużyciu z powodu starzenia się oraz powtarzających się ruchów stawów i powodować ból stawów. W rezultacie ścięgna rozciągają się, a kości ocierają się o siebie powodując ból. Kolagen może zapewnić wsparcie dla wzrostu i naprawy tkanki chrzęstnej oraz złagodzić stan zapalny i ból stawów.

Kolagen typu ll znajdujący się w stawach jest obszarem ciała bardziej podatnym na zużycie. Przy wyborze suplementu stawów, eksperci medyczni zalecają szukać takiego, który zawiera kolagen jako aktywny składnik do wspierania stawów.

Ogólnie rzecz biorąc, kolagen jest szeroki słowo dla podstawowych białek strukturalnych obecnych w ludzkiej i zwierzęcej skóry i tkanek łącznych, co stanowi około 30% całkowitej białka w organizmie. Kolagen można również znaleźć w roślinach. W kolagenie znajdują się aminokwasy (glicyna, prolina, hydroksyprolina, lizyna i arginina). Istnieje co najmniej 16 różnych rodzajów kolagenu. Ludzie mają głównie typy I-III. Skóra, ścięgna, naczynia krwionośne, narządy i kości to najczęstsze miejsca występowania typu I. Typ II znajduje się w chrząstce, natomiast typ III można znaleźć we włóknach siateczkowych (cienkie, rozgałęziające się włókna w tkance łącznej).

Podsumowując, to obficie występujące w naszym organizmie białko odgrywa kluczową rolę nie tylko w naszej skórze, ale również w naszych stawach.

Co może uszkodzić produkcję kolagenu?

Uszkodzenie kolagenu może nastąpić poprzez przejadanie się cukrem i rafinowanymi węglowodanami. Cukier zakłóca zdolność kolagenu do samoregeneracji. Tak więc, minimalizowanie spożycia cukru dodanego i rafinowanych węglowodanów jest ważne, aby zmniejszyć lub wyeliminować je z diety.
Dwa inne czynniki, które mogą prowadzić do rozpadu kolagenu to zbyt częste przebywanie na słońcu. Promieniowanie ultrafioletowe może przyspieszyć naturalny spadek kolagenu. Wreszcie, palenie papierosów również może prowadzić do rozpadu kolagenu, co w efekcie końcowym powoduje mniejszą produkcję kolagenu.

Żywność, która jest bogata w kolagen

Według niektórych źródeł, dieta kolagenowa jest sposób jedzenia, który polega na unikaniu cukru i węglowodanów rafinowanych podczas spożywania żywności o wysokiej zawartości kolagenu.
Zdrowe źródła żywności kolagenu są pokarmy bogate w białko. Takie jak czosnek, owoce cytrusowe, jagody, biała herbata, czerwone i żółte warzywa, zielenina liściasta, nerkowce, soja, awokado, mięso, jaja, ryby i owoce morza, rośliny strączkowe i nabiał. Źródła te dostarczają organizmowi różnorodnych aminokwasów niezbędnych do produkcji kolagenu. Inne posiłki bogate w kolagen to bulion kostny i żelatyna.

Żywność, która zawiera peptydy kolagenowe to cząsteczki kolagenu, które zostały rozbite, aby ułatwić ich trawienie i wchłanianie. Jeśli chcesz pić swój kolagen, peptydy dobrze rozpuszczają się w płynach.
Ostatnie badania wykazały, że istnieją pewne korzyści z konsumpcji kolagenu. Ci, którzy zalecają tę dietę, uważają, że te pokarmy promują elastyczność skóry, przeciwdziałają starzeniu się, a także łagodzą bóle stawów. Nie jest pewne z tych badań, czy te korzyści miałyby miejsce z jakiejkolwiek formy białka i zrównoważonej diety. Dowiedzieliśmy się również, że ponieważ kolagen nie może być wchłaniany i jest rozkładany na aminokwasy podczas trawienia, jego spożycie nie może zagwarantować produkcji nowego kolagenu.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele osób, które przestrzegają diety kolagenowej lub używają suplementów kolagenowych, że istnieją korzyści zdrowotne. Mogą one obejmować poprawę kolorytu skóry, zmniejszenie wypadania włosów, poprawę snu, budowanie silniejszych mięśni, promowanie zdrowia kości, wzmocnienie układu odpornościowego, ogólnie zdrowe dla serca. Uważa się, że żywność, która jest bogata w kolagen może zwiększyć długość życia.

Składniki wypełniacza kolagenowego, których należy unikać

Unikaj sztucznych barwników, aromatów i słodzików. Porady medyczne zalecają wysokiej jakości żywności z co najmniej 90% białka-dla najlepszych efektów, wziąć swój proszek kolagenowy raz lub dwa razy dziennie przez co najmniej trzy miesiące. Kolagen w proszku rozpuszcza się w wodzie i żywności, więc możesz go mieszać z czymkolwiek, co pijesz lub jesz. Zawsze dobrym pomysłem jest zapytanie lekarza przed rozpoczęciem nowego reżimu suplementów.

Ostatnie słowo na temat tego, co może przyspieszyć rozpad kolagenu. Zmienne środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce, palenie i zanieczyszczenia, jak również naturalny proces starzenia się.

Czy kolagen ma wpływ na przyrost masy mięśniowej lub kontrolę wagi?

Idea stojąca za twierdzeniami, że kolagen może pomóc w utracie wagi jest taka, że białko, ogólnie rzecz biorąc, sprawi, że osoba będzie czuła się pełna. Z drugiej strony, badania nad kolagenem są skąpe, a wszystkie badania, które zostały przeprowadzone do tej pory, dotyczyły jedynie małych populacji.

Na przykład, jedno badanie wykazało, że jedzenie żelatyny spowodowało wzrost hormonów jelitowych związanych z pełnością, ale obejmowało ono tylko 22 osoby. W innym badaniu naukowcy podawali 24 osobom posiłki zawierające kilka rodzajów białka, takich jak kazeina, soja, serwatka, alfa-laktalbumina lub żelatyna. Ostatecznie, dieta jednobiałkowa zawierająca alfa-laktoalbuminę lub żelatynę spowodowała o 40 procent większą sytość niż dieta zawierająca inne białka, jak również o 20 procent mniej kalorii podczas lunchu. Badanie diet jednobiałkowych stwierdzono, że dieta żelatynowa produkowany większą tłumienia apetytu. Ponownie, to badanie, zbyt, obejmował tylko 23 uczestników.

Najczęściej cytowanym badaniem, które znaleźliśmy był artykuł w “Today’s Dietician”, który pokazał, jak kolagen korzystnie wpływa na wzrost mięśni w małym, randomizowanym badaniu 53 starszych mężczyzn z sarkopenią. Dowody potwierdzające pochodziły z badań osób starszych, które często mają słabe spożycie białka w diecie w ogóle. Odkryto, że stosowanie suplementów peptydów kolagenowych i treningu oporowego zwiększyło siłę i masę mięśniową bardziej niż sam trening oporowy. Nie wiadomo jednak, czy wyniki te mogą nie mieć zastosowania w przypadku młodszych osób lub sportowców.
Jakie są korzyści z napojów kolagenowych?

Mówi się, że peptydy kolagenowe zawarte w tych napojach są trawione na mniejsze cząsteczki, zanim zostaną wchłonięte w naszych jelitach. Udowodniono, że pojawiają się one w krwiobiegu godzinę po spożyciu, a badania wykazały, że te wchłonięte peptydy mogą dotrzeć do skóry i pozostać tam nawet przez dwa tygodnie.

Składniki odżywcze są wchłaniane do krwiobiegu szybciej niż jakiekolwiek leczenie miejscowe.
Te peptydy kolagenowe dostają się do Twojego ciała i stymulują fibroblasty w skórze, powodując, że Twój kolagen staje się bardziej aktywny.
Według ekspertów medycznych, co się dzieje jest tam znaczna ilość hydrolizowanego kolagenu, który dostaje się do systemu, gdy jesz, a to pozwala 90-95 procent peptydów kolagenowych, aby dotrzeć do obszarów docelowych w organizmie.
Te peptydy kolagenowe mogą również pomóc w trawieniu.
Kolagen zwiększa produkcję kwasu żołądkowego ze względu na jego wysokie stężenie glicyny, co pomaga w trawieniu żywności.

Podsumowując, napoje kolagenowe według niektórych badań ilustrują, że mogą być użytecznym źródłem kolagenu dla naszego organizmu.

Jak wybrać suplementy z kolagenem

Gdybyśmy mogli uzyskać wystarczającą ilość kolagenu z naszego pożywienia, byłoby to idealne rozwiązanie. Jednak prawda jest taka, że szybki tryb życia często uniemożliwia nam zwrócenie baczniejszej uwagi na aspekty naszej diety, które przyczyniają się do skupienia uwagi na spożyciu kolagenu. W rezultacie, suplementy diety są wygodną i ekonomiczną opcją i często zawierają inne korzystne składniki.

Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących wyboru najlepszego suplementu kolagenu. Witamina C działa jako przeciwutleniacz, promując rozwój fibroblastów i kontrolując syntezę kolagenu. Jest ona niezbędna do tworzenia kolagenu i elastyny, które nadają skórze młody wygląd.

Po wytworzeniu prokolagenu następuje krytyczny moment w tworzeniu kolagenu. Musi on przejść przez proces hydroksylacji, zanim przejdzie do kolejnej fazy, glikozylacji, która nadaje kolagenowi funkcjonalną strukturę.

Nie będzie hydroksylacji i w konsekwencji nie będzie tworzenia kolagenu, jeśli witamina C nie jest obecna. W związku z tym, wybierając suplement kolagenu, upewnij się, że zawiera on również witaminę C.

Najlepszym źródłem kolagenu w suplementach są źródła zwierzęce, takie jak zwierzęta morskie lub bydło. Są one wykorzystywane do produkcji suplementów diety zawierających kolagen. Dowiedzieliśmy się, że rolnictwo ekologiczne oferuje najlepsze źródło dla suplementów diety zawierających kolagen, ponieważ nie zawierają one metali ciężkich ani pestycydów. Kolagen pochodzący z cieląt, które były karmione trawą i miały odpowiednie warunki życia, jest uważany za lepszy. Zbadaliśmy również, czy lepiej jest pozyskiwać kolagen od zwierząt krowich czy morskich? Dowiedzieliśmy się, że oba zawierają różne typy kolagenu. Na przykład, kolagen bydlęcy ma kolagen typu I i III. Typ III znajduje się w jelitach i jest odpowiedzialny za naprawę wyściółki. Biorąc pod uwagę zakres źródeł, doszliśmy do wniosku, że najlepsze źródło, będzie określone na podstawie Twoich osobistych okoliczności, ale organiczny powinien zawsze być częścią równania.

Wreszcie, przy wyborze suplementu upewnij się, że składniki czytają hydrolizowany kolagen. Cała sekwencja aminokwasów jest obecna w hydrolizowanym kolagenie. W rezultacie, ma to sens, aby wybrać źródło kolagenu, który ma wszystkie niezbędne składniki.

Czy są jakieś wady przyjmowania suplementów z kolagenem?

Suplement diety na bazie glutationu jest jednym z najnowszych składników, który od niedawna twierdzi, że zwalcza starzenie się skóry, jednocześnie rozjaśniając cerę. Produkt ten jest skierowany głównie do kobiet azjatyckich, które poszukują środków rozjaśniających skórę.

Zatem, czy kolagen może wybielić skórę? Nasze odkrycia pokazują, że witamina C może odgrywać pewną rolę, ale wciąż potrzeba więcej dowodów na temat glutationu. Interesujące będzie śledzenie nowego produktu kolagenowego – glutationu, aby zobaczyć, co znajdą dalsze badania medyczne.

Na koniec

Nasza eksploracja kolagenu zbadała jego różne krytyczne role i jego niedawny wzrost popularności jako suplementu diety. Dowiedzieliśmy się, że suplementacja kolagenem może być szczególnie korzystna, gdy się starzejemy, ponieważ nasze ciała zaczynają produkować mniej kolagenu. Dowiedzieliśmy się, że nie ma solidnych dowodów na to, że przyjmowanie suplementów kolagenowych jest skutecznym sposobem na poprawę zdrowia lub zwiększenie produkcji kolagenu. Nie oznacza to, że są one całkowicie nieskuteczne, ponieważ niektóre badania wykazują pozytywne rezultaty.
Jednak dopóki nie ma więcej rozstrzygających dowodów w naukowo popartych badaniach na korzyść suplementów lub żywności wzbogaconej kolagenem i napojów, najlepszym rozwiązaniem, które doszliśmy do wniosku może być skupienie się na jedzeniu zdrowej diety, która dostarcza wystarczającą ilość białka i ogranicza cukier i ekspozycję na słońce.
Na dole linii, stwierdziliśmy, że składnik biznesowy kolagenu jest dalej niż składnik naukowy. Ciągłe badania będą odkrywać innowacyjne sposoby wykorzystania kolagenu w celu poprawy naszego zdrowia w przyszłości.

Więcej informacji jak kolagen wpływa na elastyczność skóry.

Źródła:

 • Taylor Jones, RD,” The 12 Best Foods for Healthy Skin”, Feb, 26.2020, The 12 Best Foods for Healthy Skin (healthline.com)
 • “Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology,” Aug,14,2013, Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study – PubMed (nih.gov) WebMD, “Collagen Peptides”,https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1606/collagen-peptides,
 • Stephanie Watson, May 26, 2020, “Collagen: Can it Help with Skin and Joints,” (webmd.com)
 • A.A. Newton, July 2019, SELF Skin “Do Collagen Creams and Supplements do anything?” | SELF
 • Stephanie S. Gardner, Jan 2020, “Collagen and Your Body: What to Know,” https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-collagen-and-your-body
 • Jessica Migala, Oct 2020,” What is Collagen? Health Benefits, Food sources, Supplements, Types, and More”, https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/collagen-health-benefits-food-sources-supplements-types-more/
 • Jon Johnson, April 2017, “Get Healthier Looking Skin ByBoosting Collagen Levels,” https://www.medicalnewstoday.com/articles/317151#What-is-collagen.
 • Perdita Nouril and Natalie Lukaitis, May 2021, “Best Collagen Supplements 2021: Are they Worth Taking and What Are the Benefits https://www.womenshealthmag.com/uk/beauty/skin/a706856/benefits-taking-collagen-supplements/
 • Chrissy & Jayla Kalumi, April 15, 2020 “Collagen for Skin Health,” Kalumi (kalumibeauty.com)
 • Jaimie Santa Cruz, Today’s Dietitian, Vol. 21. No.3.P.26, March 2019, “Dietary Collagen – Should Consumers Believe the Hype,” – Today’s Dietitian Magazine (todaysdietitian.com)
 • Lisa Marshall, Jan 2019, “Collagen: Fountain of Youth’ or Edible Hoax? https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20191212/collagen-supplements-what-the-research-shows
 • Chang, J., Garva, R., Nat Cell Biol 22, 74–86 (2020). https://doi.org/10.1038/s41556-019-0441-z
 • Pickard,” Circadian Control of the Secretory Pathway Maintains Collagen Homeostasis, A. et al. Circadian control of the secretory pathway maintain collagen homeostasis.” Circadian control of the secretory pathway maintains collagen homeostasis | Nature Cell Biology,
 • “Healthline Media joined Red Ventures in 2019”, https://www.redventures.com/about/brands/healthline,
 • Kerri-Ann Jennings, MS, RD, May 5, 2020,” Collagen —”What Is It and What Is It Good For?”, https://www.healthline.com/nutrition/collagen
 • Proksch, D.Segger, J.Degwert, M.Schunck,V.Zague, S.Osser, Aug,14,2013, ” Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/.